Babské recepty
Pampeliškový med 200 květů, 1 l vody, 1 citrón a 1 pomeranč oloupat a nakrájet na kolečka bez jader. Vše 1/2 hodiny vařit. Vychladlé přecedit přes plátno, přidat 1 kg krystalu a vařit do zhoustnutí Vhodné termíny pro sběr a zpracování květů jsou 20., 21., a 22. března, 17. a 18. dubna, 14., 15. a 16. května.
Meduňkový sirup: 75 g čerstvé nebo 25 g sušené meduňky zalijete vařící vodou do předem ohřáté konvice a necháte 10 minut pod pokličkou louhovat. Sceďte nálev a přidejte řídký med. Na 500 ml nálevu 500 g medu. Nalijte do láhve a ucpěte korkovou zátkou.
Med z černého bezu: 20 květů, 1 l vody, 1 citrón a 1 pomeranč oloupat a nakrájet na kolečka bez jader. Vše vařit 1/2 hodiny. Vychladlé scedit a přidat 1 kg krystalu a vařit do zhoustnutí. Vhodné termíny pro sběr květů na med: 23., 24. a 25.5. ,10.,11.,12.,20.,21. a 22.6,8.,9.,18. a 19.7
Na co jsou maliny? Obsahují železo, měď, sodík, vitamíny C, E, B1, B12, karoten atd. Jako lék jsou známy už ze starého Řecka a Říma. Užívá se jich při chudokrevnosti a nemocech zažívacího ústrojí, ledvinových nemocech a vysokém krevním tlaku. Obsahují fytoncidy, které ničí zlaté streptokoky, spory kvasinek a plísní. Plody se dále používají proti skleróze, chronickému revmatizmu, ekzémech a na vystřízlivění z opilosti.
Co je to jírovec maďál? Každý ho zná jako kaštan koňský, kterého je všude dost a má univerzální účinky. Když si nasušíte na zimu kaštany a dubovou kůru, můžete si v zimě připravovat velice účinné koupele, které Váz budou udržovat při zdraví a plné energie. Plody kaštanu, ale i kůra , květy i listy mají obrovské málo využívané léčivé možnosti. Odvary z kůry lze použít při varikózním zvětšení žil, hemeroidech, prevence proti krevním sraženinám, při porodech a po operacích. Odvary z plodů a kůry se doporučují při špatném vylučování žluči, chronických poruchách trávení, kašli a nemocech horních cest dýchacích.
Kopřiva. Pokud česnek je králem mezi lidovými léčivy, pak kopřiva je zcela určitě královnou. Má univerzální léčivé účinky, je tedy ideální pro celostní medicínu a je dostupná v čerstvém stavu téměř po celý rok. Můžeme ji zelenou, či sušenou používat na čaje, obklady, vlasové vody i léčivé koupele. Obsahuje hodně karotenu a vitamínu C, dostatek vitamínů B a další léčivé látky. Léčivé účinky má celá rostlina, nať, kořeny i semena. Obsahuje hodně železa, které je nezbytné k tvorbě hemoglobinu a vůbec pro celý organizmus. Kopřiva pomáhá diabetikům v počátečním stadiu cukrovky, doporučuje se při revmatizmu a dně. Předpis na "francouzskou šťávu" 250 g čerstvých listů zalijete 1 l vařící vody a necháte 12 hodin vyluhovat. Scedíte, přidáte 1/2 kg medu a pijete mezi jídly 1 sklenici této šťávy. Ruský čaj - na hemeroidy: 1 lžíci suchých kopřiv zalijete sklenicí horké vody a necháte 10 minut povařit. Pijete 1 lžíci 4-5 x denně.
Čaj z kopřiv a dubové kůry odplavuje z organizmu ty největší nečistoty: Jarní kůra na odšťavovači získáme čerstvou šťávu z kopřiv a užíváme 1 lžičku na 1/2 sklenice teplé vody asi 20 minut před jídlem. Jarní kůra trvá 5-6 týdnů
Čaj na cukrovku: 50 g listů zalijete 1/2 l vařící vody a necháte 2 hodiny louhovat. Užívá se před každým jídlem 1 lžíce Odvar z kopřiv na vlasy 30 g kopřivy, 30 g listí podbělu vaříte 10 minut v 1 l vody a necháte 1 hodinu louhovat. Odvarem si myjete vlasy 3 x týdně. Přestanou Vám padat a zmizí i lupy.
Jetel luční: Květy jetele obsahují glykosidy, vitamín C, B, E K, karoten kumariny, flavonoidy, vyšší nenasycené kyseliny a stopové prvky. Působí močopudně a na odkašlávání. Doporučují se při nemocech plic, ledvin a chudokrevnosti.Má též proti rakovinné účinky. Odvar, nálev a tinktura z jetele se používá při chudokrevnost, bolestivé menstruaci, zánětu močového měchýře, silném krvácení z dělohy, zánětu průdušek, astmatu a záduše. Zevně se používá k zastavení krvácení, k léčení ran, popálenin, zánětech očí a uší. Lze jej používat do koupelí u dětí postižených křivicí. Odvar z kořene se používá při zánětu vaječníků i jako protirakovinný prostředek. 20 g drceného kořene zalijeme 1 sklenicí vroucí vody a 30 minut louhujeme. Po slití doplníme vodu do původního objemu. Užívá se 1 lžíce 4-5 x denně před jídlem. Z lístků jetele se připravuje čaj, který léčí chudokrevnost. Při jeho přípravě zalijeme 2 lžíce lístků 1 sklenicí vroucí vody a necháme 40 minut louhovat. Užívá se 2 lžíce 2-3 x denně před jídlem.
Kontryhel obecný nejen do čajů, ale i do salátů a polévek lze na jaře přidat mladé listy. Výluh z listů a odvar z kořene se používá při průjmech, zápalu plic, zánětech střev, led_vin a moč. měchýře a při nemocech horních cest dýchacích. Používá se k léčení ran, furunkulů a zánětů kůže. Nálev si připravíte z 1 lžíce drogy a 1 sklenice vroucí vody a necháte 4 hodiny louhovat. Pije se 1/2 sklenice 3 - 4 x denně 10 minut před jídlem.