Hypnóza ve spánku
hypnóza ve spánku.
Hypnotizace ve spánku představuje jedinou možnost, jak lze jiného člověka uvést do hypnózy. Obracíme se při ní přímou cestou na podvědomí, takže kritika a pochybnost vědomí nemůže oslabovat výsledky našeho působení. Důležité je zvolit si vhodný čas. Nejvhodnější jsou první dvě hodiny po usnutí a hodina před probuzením.
Především ustanovíme „raport“, tedy kontakt s podvědomím spícího. Toho dosáhneme tak, že na spícího potichu promluvíme hned od vstupu do dveří, aby se nepolekal při náhlém oslovení z blízkosti. Za stálého tichého promlouvání (šeptání) k spícímu dojděte až na slabý metr od něho. Nemluvte k jeho obličeji, ale tak někam k jeho krajině žaludeční. V žádném případě ho neoslovujte jménem, neboť tím se většina lidí probudí.
Začněte svůj šepot u dveří asi těmito slovy: „Nedej se rušit. Spi zcela klidně dál. Tvůj spánek je stále hlubší a hlubší. Nic tě nemůže rušit. Cítíš se úplně dobře. Tvůj spánek je stále hlubší – stále hlubší. Nyní je tvůj spánek naprosto hluboký a pevný ale zcela zřetelně mě slyšíš. Posloucháš mě, ale tvůj spánek se při tom stále víc prohlubuje a prohlubuje.“
Vyvarujte se při tom i jakéhokoli volního úsilí. Spíše by sugesce měly být neseny silným přáním spícímu pomoci. Čím více budou vaše slova nesena láskou, tím větší budete mít úspěch. Zadávání sugescí ve spánku nebude vás samotné stát žádné nervové vypětí. Zjistíte naopak, že dobrá slova, která adresujete spícímu, vyzařují zpět k vám a nezamýšleně také vám přinášejí radost a harmonii.
Rodiče se nemusejí nijak obávat, že by sugescemi ve spánku mohli jejich dětem uškodit. Dokonce i když se zadaná sugesce ukáže jako nevhodná, můžete ji samozřejmě zase zrušit odpovídající protisugescí. Všichni rodiče by ale zato měli vědět, jak se snadno s touto metodou dá dětem pomoci k tomu, aby se vypořádaly se svými potížemi. Obzvlášť když děti nechtějí jíst, lze to hypnózou ve spánku velmi rychle změnit. Ale také u pomočování, okusování nehtů nebo špatného školního výkonu se v krátké době dá dokázat podivuhodných výsledků.
I při hypnóze ve spánku platí, že všechny sugesce musí být formulovány pozitivně. Nesmí to tedy znít: „Už se nepočůráš do postele,“ nýbrž: „Od nynějška se vždycky probudíš, když se ti bude chtít čůrat, a půjdeš na záchod. Vleže už se vyčůrat nemůžeš. Když se vrátíš ze záchodu, hned zase vždycky usneš.“ Je nesprávné říkat: „Už tě nebolí hlava, “ je třeba říci: „Tvoje hlava je vždycky volná a jasná, “ Ne: „Nechuť k jídlu tě přešla, „ nýbrž: „Těšíš se na jídlo a máš hlad jako vlk.“
Abychom zabránili nežádoucímu probuzení, měli bychom především zapudit myšlenku, že by se spící osoba mohla probudit.To čeho se obáváme, se totiž také snadněji opravdu stane, protože v navazovaném kontaktu se přenášejí i naše obavy. Buďte proto přesvědčeni, že spící osoba neprobudí a že vaše sugesce bude mít žádaný účinek. Důležité je odpovídajícím sugestivním ovlivněním ve spánku nejenom potlačit nežádoucí chování, ale i odstranit přání se tak chovat.
Pokud při aplikaci hypnózy ve spánku nemáte vždy hned úspěch, příčinu je ve většině případů hledat v tom, že jste se spícím dosud nenavázali potřebný kontakt. Nenechte se tím odradit a pokuste se příště dát se spícím do řeči. Zadejte mu sugesci, že nadále spí hlubokým a pevným spánkem, že vás však zřetelně slyší a může na vaše otázky odpovídat, aniž by se probudil. Potom se ho klidně ptejte: „Spíš teď hluboce a pevně?“, „Slyšíš mě?“ atd. Jakmile jednou odpoví, víte jistě, že vás slyší a že vaše sugesce se dostala do jeho podvědomí a bude také provedena.